Budowa Grobu Dziecka Utraconego w Lublinie

Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz ze Wspólnotą Rodziców Dzieci Utraconych w Lublinie chcą stworzyć miejsce pamięci dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Komunalnym ,,Majdanek”. W miejscu, gdzie docelowo ma stanąć pomnik, udało się już postawić symboliczny krzyż.
3.02% uzbierane
3 015.25 zł wpłaconych z 100 000.00 zł
23 wpłacających
Zabiórka zakończona

Dokładna lokalizacja: Cmentarz na Majdanku, Lublin – Adres grobu: S8 Z18 rząd 2, numer 3i4.

Chcemy, aby to miejsce pełniło kilka funkcji. Przede wszystkim pomnika pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go gdzieś daleko, poza Lublinem, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem. Chcemy też, aby pełnił on funkcję katechetyczną dla wszystkich odwiedzających cmentarz.

Jest to inicjatywa społeczna, szukamy więc darczyńców oraz sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć budowę takiego miejsca w Lublinie. Koszt budowy szacowany jest na 100.000 złotych.

Przesłanie projektowanego pomnika „Dziecka Utraconego” w Lublinie:

 autor projektu: Magdalena Widelska

Rzeźba zostanie wykonana z bloku piaskowca o wymiarach 180x110x60 o ciepłym odcieniu

 

Rzeźba w swojej koncepcji zbliżona jest do przedstawień sepkularnych. Przedstawia pochylonego Jezusa z wyciągniętą prawą dłonią w stronę kroczącego do niego dziecka, jakby chciał je przyjąć w swoje ramiona. Postać dziecka ukazana tyłem znajduje się w części centralnej przedstawienia. Dziecko zmierza ku zbawicielowi pewnie, z wysoko uniesionymi rączkami. Po prawej stronie znajduje się przedstawienie rodziców. Matka nie mogąc się pogodzić ze stratą dziecka wyciąga ku niemu swoją dłoń , a ojciec ogarnia ją ramieniem. Jezus ma położoną lewą dłoń na głowie mężczyzny. Ten gest ma wyrażać, że rodzice po stracie dziecka nie są sami ze swym bólem i że utracone przez nich dziecko, nie zmierza w nicość tylko w stronę kochającego Boga.

Przed tą sceną chcemy umieścić małą ławeczkę tak by można było na niej usiąść, pozostawić za sobą świat i zanurzyć się w tajemnicy straty dziecka, w tajemnicy cierpienia i sensu naszego życia.

Pomnik będzie się składał z trzech części: cokołu pod przedstawienie rzeźbiarskie, części nagrobnej ze zdejmowaną płytą nad częścią grzebalną, usytuowaną równolegle do traktu i siedziska. Będą one wykonane z granitu polerowanego, który będzie pięknie kontrastował z ciepłą, matową rzeźbą z piaskowca. Miejsce wokół pomnika będzie wyłożone kostką granitową.

Relacja z postępów prac

Etap 1- zakup miejsca, postawienie krzyża- ZREALIZOWANY

Etap 2- Projekt pomnika- ZREALIZOWANY

Etap 3– budowa pomnika- TRWA ZBIÓRKA

Wszelkie informacje o innych formach wsparcia, jakie mogą uzyskać rodzice po stracie w Lublinie, na stronach:

www.rodzicepostracie.lublin.pl

www.facebook.com/RodziceDzieciUtraconych

Dziękujemy za okazaną pomoc!

Karolina i Paweł  Garbacz
Diakonia Życia Archidiecezji Lubelskiej
https://lublin.oaza.pl/diakonia-zycia/